Gürkut Gürsoy

İlk Taşı Günahsız Olan Atsın

In Diana Taurasi, doping, federasyon, fenerbahçe, TBF, yasaklı madde on Aralık 25, 2010 at 12:08 am

Öncelikle TBF nin cevap vermesi gereken bir soru var:

A numunesi kirli çıkan oyuncu Fenerbahçe tarafından 2 lig 1 EL maçında oynatılmazken, resmi bir tedbir kararı alınmamış olması ne demektir?

Fenerbahçe cephesine soru:

Fenerbahçe EL de Sopron maçında kafileye dahil ettiği halde Taurasi’yi neden otelde bırakmıştır? Salona gitmesi halinde “teste” girme ihtimali olması nedeniyle mi bu tedbir alınmıştır? Yoksa gerçekten sakat mı? Sakat ise sakatlığına ve tedavisine ilişkin tek bir açıklama bile neden yok?


Mersin Bş.Bld. Maçı öncesi TBF biliyor, Fenerbahçe biliyor ancak rakipler habersiz. Ve Taurasi Fenerbahçe tarafından önce kontenjan sonra sakatlık yalanı ile oynatılmıyor + en son izin kullanarak 3.maça da çıkmıyor.

Fenerbahçe cephesine soru:

Fenerbahçe – Mersin maçı değilde Fenerbahçe-Galatasaray maçı olsaydı o gün Taurasi resmi tedbir kararı olmadığı halde yine “kontenjan” dolayısıyla dinlenecek miydi? Ve Fenerbahçe o maçı kaybetse nasıl anlatılacaktı durum??

Semih Özsoy-Didem Akın-Taurasi ve Taurasi’nin avukatı ya da ABD deki yasal temsilcisi arasında Mersin maçı akşamı staydumda tv bölümünde yapılan toplantı bu duruma ilişkin yapılmadı ise ne için yapıldı? Ve Taurasi neden Macaristan’a götürüldü?

B numunesi ancak A numunesi kirli çıkarsa açılır. Ve A-B numuleri aynı idrarın iki yarısıdır. Bir seferde alınmış ve ikiye bölünmüştür.
A numunesi kirli çıktığı anda resmi olarak tedbir kararı açıklanır. Neden basına yansıması beklenildi? Neden 2 haftadır saklanan olay Fenerbahçe SK ile TBF arasında Pınar KSK maçı sonrası gerginleşen ortam sırasında sızdı?

Numune için son kararı Sağlık Kurulu-Hukuk Kurulu-Disiplin kurulu verecek ise TBF nin şu an aldığı TEDBİR kararı neyin tedbiridir? Demek resmi geçerli bir rapor yoktur şu an hala kurulun incelemesi bekleniyor… Yani basına yansımasa tedbire gerek olmayacak mıydı?
Fenerbahçe tarafı bu işi saklayarak camiasına yalan söylemek yolunu seçmiş(kontenjan+sakat) + DT nin sözleşmesinde olduğu iddaa edilen gizlilik haklarını korumayı ve/veya A numunesi kirli çıkan sporcunun B numunesi açılana kadar mevcut olduğu iddia edilen gizlilik haklarını korumayı açıklamasının ana konusu yapmayı seçmiştir!

Kulüp içinde birileri bu olay sızmadan bu işi gizli kapaklı halletme yolunu mu seçmişlerdi de basına yansıyınca işin şekli değişti?

TBF ilk testin sonucu ortaya çıktığında tedbir kararı almayarak suç işlemiş olmuyor mu?

Şu an TBF açıklamasında ismi geçen maddeye göre konuşuyorum; bunu dünyanın her yerinde reçetesiz bile alabiliyorsanız, yani ilaçsa bu veUzun yol şoförleri, sınavlara hazırlık yapan öğrenciler uyumamak için kullanıyorsa, uyku hali sorunu yaşadığı için kullanan binlerce hasta varken ve tüm  yaygın kullanıma rağmen bu ilaç yasaklı madde sıralamasında mevcutsa+Taurasi bunun yasaklı madde olduğunu bilmeden sadece bir kez değil sürekli kullanıyorsa bu kulüpte kimse bundan haberdar olup uyarmamış mı Taurasi’yi?

Testler-ilaç-kullanılan madde, kullanılma sebebi, kaç kez kullanıldığı, testte çıkan miktar falan hepsi  bir tarafa, bu kulüpte resmen idari bir skandal söz konusu değil mi? Daha ilerisi, TBF de büyük bir sahtekarlık yapılmış ve bir gerçek basına yansıyana kadar saklanmış olmuyor mu?

Ümit Avcı gazetecidir ve haberi öğrendiği an bunu yapması en doğru olanıdır. Ümit Avcı’nın kaynağı suçlanabilir belki, o da Ümit Avcı’nın yaptığı haber kapsamında değil, ‘saklı kalması gereken bir bilgiyi sızdırma‘ iddiasıyla ( böyle bir gizlilik kuralı hiç duymadık ama belki duymadığımız, görmediğimiz bir yerde yazılıdır)… Kaldı ki dünyanın en ünlü bisikletçilerinin, yüzücülerinin, atletlerinin bile A numunesi kirli çıktığında hemen açıklanırken, tedbir kararları alınırken hangi yasa bu olayda gizlilik ilkesi hakkı doğuruyor? Böyle bir gizlilik ilkesi varsa A ve B numumeleri neden 1 ay arayla açılıyor? O 1 ayda tedbir kararı basına yansımayınca alınmayıp “ya bu numune kirli siz oynatmayın biz ikinci numuneye bakalım” diye bir karşılıklı idare etme durumu mu var?
TBF ve Fenerbahçe’nin 2 haftalık tavrı numuneden daha kirlidir. İki hafta boyunca Taurasi’nin özel hayatından kişilik haklarına kadar onlarca hakaret, saldırı yapılmış ve en sonunda Ümit Avcı’nın ‘test’ sonucuna ilişkin haberi çıkınca sessizlik bir gün daha sürdürülüp bugün oyuncunun kişilik haklarını korumak için susulduğu açıklanmış. İki haftadır Taurasi ve FBSK Basketbol şubesinin kadın takımı idarecileri hakkında yazılıp çizilmeyen iddia, hakaret, suçlama kaldı mı ki siz birilerinin hakkını koruduğunuz için sustuğunuzu iddia edebiliyorsunuz?

Taurasi’nin B numunesi değil, TBF ile Fenerbahçe’de bu durumu saklayıp, dün gazetede çıkınca inandırıcı olmayan kıvırma açıklamalar yapanların idarar örnekleri teste sokulsun esas olarak. Kesin olarak Taurasi daha temiz çıkar.

Not: Bu madde WNBA de serbest mi bulamadım net olarak ama WADA kapsamındaki her yerde yasak.

Bu durumda son kez SORU: Taurasi konusunda kesin bir son rapor olmadığına göre, ilk test sonucu ortaya çıktığında TBF neden TEDBİR KARARI almadı? Bu karar basına yansıma olmasaydı ALINMAYACAK MIYDI?

Ve son not: Hepimiz iyi biliyoruz ki bir çok Abd li oyuncu doping testinden bir şekilde kaçmaya çabalarken Taurasi nasıl bu kadar rahatlıkla girip numune veriyor. Ve hatta bir soylentiye gore bu sezon iki kez kura kendisine denk geldiği halde bunu rahatlıkla yapıyor. Diana Taurasi, doping ya da yasaklı madde kullanmadığından veya kullandığının yasak olmadığından bu kadar emin nasıl oluyor?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: