Gürkut Gürsoy

9. Geleneksel 1 Mayıs Mahallesi Kuruluş Festivali

In 1 Mayıs, 2 Eylül 1977, Bandista, Deniz Gezmiş, İdil Kültür Merkezi on Eylül 7, 2011 at 10:03 pm

9. Geleneksel 1 Mayıs Mahallesi Kuruluş Festivali geçen hafta sonu gerçekleşti. 2 Eylül 1977′de mahalleye gelen yıkım ekiplerinin müdahalesi sonucu yaşamını yitiren 10 insanımızın anıldığı festivalde, paneller düzenlendi, konserler yapıldı.

1 Mayıs Mahallesi Kuruluş Festivali, bu yıl da 1-2-3 Eylül günlerinde, Deniz Gezmiş Parkı’nda düzenlendi.

9. Geleneksel 1 Mayıs Mahallesi Kuruluş Festivali’nin ilk gününde “Güvencesiz Çalışma, Kriz ve Mücadele Biçimleri” konulu panel gerçekleştirildi. Akşam ise Grup Gölgedekiler, Murat Ateş, Cihan Çelik ve Grup Vardiya sahne aldı.

Festivalin ikinci gününde, saat 14.30′da Cennet Düğün Salonu önünden başlayan yürüyüş yapıldı. Yürüyüşün ardından 2 Eylül 1977′de yaşamını yitirenler için vuruldukları yere karanfiller bırakıldı. Aynı gün saat 17.00′da “Ortadoğu’daki Halk Hareketleri” başlıklı panel düzenlendi. Akşam ise Telli Kılıç, Grup İsyan Ateşi, Bandista ve Pınar Sağ’ın konserleri gerçekleşti. İdil Kültür Merkezi sanatçıları bir tiyatro oyunu sahneye koydular.

Bandista 2 Eylül 1977 Anması

Bandista 2 Eylül 1977 Anması

Festivalin son gününde ise “Mahallenin Tarihçesi Kentsel Dönüşüm ve Yıkımlar” başlıklı forum ve “Kadına Yönelik Şiddet” paneli yapıldı. Tiyatro Simurg’un sahne aldığı festival, Grup Mayıs, Esra Öztürk, Ayla, Grup Munzur, Hüseyin Uğurlu’nun konserleriyle son buldu.

Festivale ilişkin 1 Mayıs Mahallesi 2 Eylül Kuruluş Festivali Platformu adına bir açıklama yapan Doğuşspor Kulübü Başkanı Haydar Saraçoğlu, 2 Temmuz 1977’nin “halkın barınma sorununun devrimciler ve komünistler önderliğinde çözümü için mücadeleye seferber oluşunun, örgütlenmenin ve kazanmanın somut ifadesi” olduğunu söyledi. “34. yılında egemenlerin uğratmaya çalıştığı bellek yitimine karşı 2 Eylül 1977 direnişi tarihin tozlu raflarında unutulmayacak kadar güncel ve değerlidir” diyen Saraçoğlu, kentsel dönüşüm adı altına devreye sokulan rant projeleriyle halka sürgün, yoksulluk ve çaresizliğin dayatıldığını belirtti. Saraçoğlu, ayrıca emekçilerin yıkımlar karşısında sessiz kalması için birlik ve dayanışmanın parçalanmaya çalışıldığını ifade etti. Saraçoğlu, mahalle halkını, yıkımlara karşı durmaya çağırdı.

Festivalin 2.günü kadim dostum Bandista konser takipçisi Okan’la beraber Deniz Gezmiş Parkı’ndaydık.

Bandista / 1 Mayıs Mahallesi

Bandista / 1 Mayıs Mahallesi

Bandista

Bandista

Bandista Konseri 1 Mayıs Mahallesi

Bandista Konseri 1 Mayıs Mahallesi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: