Gürkut Gürsoy

Voleybol Sadece Mavi Zeminde Oynanmaz!

In Andre Meyer, Aroma Bayanlar Ligi, CEV Champions League, CEV CL, fenerbahçe, fenerbahçe acıbadem, Fenerbahçe Grundig, Fenerbahçe Universal, fenerbahçe yönetim kurulu, final four, fivb, Galatasaray, Hakan Dinçay, tvf, Violet Duca, voleybol, Women's Volleyball on Haziran 19, 2012 at 9:55 am

Takımımız Bakü’de bazı hatalar yapmıştır. Hatta bu hataların bazılarını basın önünde de ifade etmiştir. Ancak, hiç şüphesiz bunlar tek başlarına Avrupa Voleybolunun yönetim ve idare merkezi CEV ile tüm ipleri kopartacak şeyler değildir. Evet, kulüp olarak idari açıdan zor günler yaşadığımız ve sportif konulardan daha çok alakasız sorunlarla uğraşmak durumunda kaldığımız bir dönemdeyiz. Fakat hiç bir sıkıntı ve dert CEV in WildCard tercihinde bizi seçmemesinde ki idari eksiklerimizi yok saymamızı sağlamaz. İlk günlerde ben dahil birçoğumuz menajerimizi hedef aldık ve tüm okları onu vurmak için kullandık. Üzülerek ifade etmek zorundayız ki kulüpte birileride sessiz kalarak bu gelişmeyi adeta teşvik ettiler ve menajerimizin taraftar gözünde tek suçlu konumuna gelmesine razı oldular. Oysa bizim yerimize rakibimizin davet almasından sonra özellikle bazı isimlerin (voleybol camiasında) Fenerbahçe idare heyetini hedef alan yazıları sonrası “ya bunlar bu kadar organize ve tek ağızdan konuşuyor, var bunda bir terslik” diye düşünmeye başladım. Aynı isimler 2011 de wild card alamayan Voleybol Milli Takımımız için kıyametleri kopartıp FIVB yi yerden yere vururlarken konu Fenerbahçe kadın voleybol takımı olunca “hakettiniz, iyi oldu, cezanızı çekin belki akıllanırsınız” sözlerini bayrak edindiler. Çok uzun sürdü. Kulüp olayı zamanında iyi idare edememişti çünkü yeterli bilgi ve tecrübeye sahip değillerdi. Karar sonrası alıştığımız kulüp açıklaması geldi “yakında kararla ilgili olarak ve voleybolda avrupa kupalarına katılmak konusunda açıklamalarımız olacak” dendi. İşi bilenler “hah yine olaydan bihaberiz ve taraftarın gazı alınıyor” dediler. Aynen öyle oldu.

Kulüp CEV Başkanı Andre Meyer ile görüşmek için TVF ye talepte bulundu. Ve TVF, CEV den randevu alamadığı gibi CEV Başkanı “konu kapanmıştır” açıklaması yaptı. TVF nin randevu alamadığı, kulübün görüşemediği Andre Meyer’e 10 soru sorup cevaplarını aldım. Zaten ulaşmak kolaydı ve ulaşana cevap veriyordu. Gördüğüm şuydu : Bir zamanlar FIBA neyse şimdi CEV o. Basketbolda ULEB i kurmaya götüren süreçin çıkış noktaları voleybolda fazlasıyla var… İşte bu yüzden CEV Wild Card sürecini ve bundan sonra olabilecekleri çok araştırdım.

CEV den Wild Card alamadık ve CEV bunun için bazı sebepler sıraladı. Evet bunlar etik açıdan tartışılabilir ve bir yaptırımı olur ancak CEV Fenerbahçeyi disiplin soruşturması açarak ceza için ceza kuruluna sevk etmedi. Kaldı ki önceki yıllarda bazı Fransız ve İtalyan takımları benzeri ihlallerde bulunmuşlardı ve hafif para cezaları almışlardı. CEV F4 sonrası kulübümüze yolladığı yazıda önce başarımızı övüp tebrik ederken yaşanan sıkıntıya dair eleştirilerini üstü kapalı bildirmişti. Profesyonel bir yapı ve kurumsal bir anlayış o yazıdaki takdir ve tebrikleri değil serzenişi öne çıkarır ve hemen iletişime geçerek CEV le bağlantı kurardı. Fakat gerek CL Şampiyonluğunun rehaveti gerekse kulübün idari konularda sıkıntılı bir yılı geride bırakıyor olması bu önemli detayı atlamamıza sebebiyet vermiş gibi duruyor. Zaten lig devam ediyor ve takım şampiyonluk kovalıyordu. Ankara hazırlıkları ve koşturmaca sonrasında takım yarı finalde elenince kriz patlak veriyor. Sene başında yeterli tepki gösterilmeyen statü bizi vuruyor. Üstüne Türkiye Kupası protestosu ekleniyor. Ulusal takım kampı var. Erkek takımı şampiyonluk kovalıyor, futbol takımı zirve peşinde… Süreç bir türlü voleybol kadın takımının özel gündemine yer vermiyor. İşte bu esnada birileri CEV in Bakü günleri ve sonrasındaki yazışmalar (birden fazla yazı gelmiş olmalı) içeriğinden haberdar oluyorlar. Bunu güçlü lobileri ve kendilerine fısıldamayı görev bilen kişiler sayesinde elde ediyorlar. Hemen hazırlığa giriyorlar; CEV e Wild Card talebi! Çünkü Fenerbahçe’nin CEV in beklediği geri dönüşü yapmadığını ve voleybol camiasında bir yerlerde Fenerbahçe’nin CL ne katılamayacağının yüksek yüzdesi konusunda konuşmalar yapılıyor. Galatasaray voleybol şubesi wild card talebi hazırlıyor. Erkek takımı için başvuru yapmıyorlar kılıfı ise “bu sene kadın voleyboluna yatırımı arttırıyoruz” oluyor. Akıl hocaları “rahat olun Feneri almayacaklar” diyor. Yoksa Galatasaray’ın wild card talebi aklında bile yok.

Fenerbahçe voleybol şubesinde menajerimiz Violet Duca ve şube sorumlumuz Hakan Dinçay, CEV ile yaşanan sorunun bu boyuta ulaşacağına pek ihtimal vermiyor olabilirler öncelerde… Fakat Violet Duca yinede CEV e gerekli cevapların verilmesi için çabalıyor. Kulüpte Acıbadem dönemi geride kaldığından, Universal ise zaten idaresel anlamda işe girmediği gibi o günlerde çoktan tüydüğünden, iş şube idarecilerine ve onların göstereceği yolda hareket etmesi gereken yönetim kuruluna kalıyor. Ve asıl sıkıntı burada yaşanıyor. Fenerbahçe mahkeme, futbol ligi gündemi yoğunluğuna ek kongre hazırlıklarıyla meşgul. Yönetim kurulu, voleybol şubesinden menajerinin “sıkıntı yaşamayalım” çabalarına gereken ilgi alakayı göstermiyor. Yazışmalara kulüpçe verilmesi gereken metinler hazırlanamıyor, hazırlananlar ise işin boyutu pek tartılamadığından işleme konulacak hale gelmiyor. Futbol, kongre, yeni yönetim ve mahkeme süreci zaten sorun olabileceği düşünülmeyen süreci işlemez hale getiriyor. Evet bu esnada CEV e bazı cevaplar gidiyor. Ancak bunlar CEV ile Bakü sıkıntısını aşmak içerikli değil. Galatasaray cephesi ve akıl hocaları çalışıyor. Hatta eminler kendilerinin çağrılacağından. Galatasaray’ın gideceğinden emin olan başkaları da var. Olaydan bir tek Fenerbahçe YK kopuk. Testi kırılana kadar menajerin söylediklerini kulak arkası ediyorlar. Belki Violet Duca’da işin bu boyuta ulaşacağını tahmin etmiyor. Yine de kötü bir sonuçla karşılabilme ihtimalinden yola çıkıp kulübü girişimde bulunmaya itmeye çalışıyor. Bu konuda neyi ne kadar yaptığını tam bilmemiz imkansız. Fakat kulüpte bir yönetici “bunu bu kadar önemsemedik, bize bu kadar ciddi olabileceği tam anlatılamadı da denebilir” diyor. TVF nin buradaki rolü ve CEV in hantal, yaşlı, maddi manevi çıkarcı yapısını bahsetmeye fazla gerek yok. Bu hepimizce malum. Wild Card alamıyoruz ve CL nde yokuz. Bizler haklı olarak kulüpten tatmin edici açıklamalar gelmediğinden şube yöneticisi ve menajerini bu konuda suçlu görüyoruz.

Karşı cephe bizden iyi bir lobiye ve haber akışına sahip. Bizim sıkıntımızı fırsata çeviriyorlar. Bu fırsatı oluştururken aleyhimize gelişen süreci kuvvetlendirecek bazı girişimleri yazılı ve sözlü aktarıyorlar CEV e. Burada Galatasaray voleybol şubesini “başvurun siz alırsınız” şeklinde cesaretlendirenlerden bahsediyoruz.

Evet bizim kulüp yönetimi ve şube idaremiz tüm yaşananlara rağmen hatalı, sorumlu ve gelinen noktada kısmen suçludurlar. Bu süreç çok daha profesyonel bir kafayla ve anlayışla yönetilebilmeliydi. Kulübümüzün yaşadığı süreç bunu yapmamızı engellemiş olamaz çünkü kimse zorla çalışmıyor orada. Ciddiyetini geç kavramış olabiliriz (ki gözüken o) fakat şube menajerinin çabalarını desteklemek ve en azından ona yetkiyi vermek yerine gerekeni yapmayı ertelemek bu noktadaki en büyük hatadır. Tepeden tırnağa eksiklerimiz var. Burada suçlu listesi oluşturacak değiliz. Oluştursak bile ilk sırada Violet Duca yerine en az 3 isim olmalı. Çünkü kulübün idari yapısı böyle. Şimdi TVF ile kavgalı olan yapmız CEVle de kavgalı. Geçen hafta gördük ki bu sürecin hatalarını kendi açımızdan örtülü şekilde kabul ediyor kulübümüz. Fakat hatalarımıza ortak bulmaya çalışmak ve okları “bizi ekarte ettiler” şeklinde TVF ile Galatasaray’a çevirmek yolu çok akıllıca değil. Ya bunun altını dolduracaksın ya da havada kalacak bilgi kirliliğine girmeyeceksin…

Fenerbahçe voleybolu sahada başarılı ancak tüm branşlarımızda olduğu gibi masada, lobide sıfır etkili. Umarım uyanmışızdır. Uyandığımıza dair ufak bir girişimden haberimiz var fakat sonuçtan pek emin değiliz.

CL erkeklerde 28 kadınlarda 24 takımdan oluşuyor. Daha öncelerde yazmıştım CEV de değişmez kural ve hüküm yoktur. 24 Takımlı CEV CL Women kolaylıkla bir grup daha eklenerek 28 Takıma çıkartılabilir ve 1 Türk, 1 İtalyan, 1 Rus takımı dahil edilebilir. Düne kadar yaşananlar buna engel değil. Bizim şube şimdi düzgün ve daha aklıselim hareket ediyor. Eleştirme zamanı geçti destek zamanı.

Burada daha fazla uzatıp kafa karıştırmamak için yazmadıklarım var. Ancak genel çerçeve yazdıklarımdır. Unuttuğumuz bir durum ise Eczacıbaşı-Vakıfbank  voleybol organizasyonları bizim kulüpten eski ve kesintisizdir. Hatta Galatasaray organizasyonu bile süreklilik bakımından bizden eskidir. Eczacı ve Vakıf organizasyonlarında 20 yıldır aynı isimlere rastlayabilirsiniz. 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: