Gürkut Gürsoy

Vizesiz Seyahat Edebileceğimiz Ülkeler

In pasaport, Transit Vize, Umuma Mahsus Pasaport, Vizesiz Avrupa, Vizesiz Güney Amerika, Vizesiz Seyahat, vizesiz seyahat süresi on Ocak 24, 2014 at 2:45 am

Vize seyahat özgürlüğü önündeki en büyük engel. Seyahat etmek isteyen birçok insan vize uygulamaları nedeniyle planlarını değiştiriyor. Vize başvuru sürecinde istenen evraklar, harcanan emek ve para ile zaman kaybı birçok kişi için kabusa dönüşüyor.

Vizesiz seyahat edilen ülkelere pasaport ve uçak bileti ile ulaşmak oldukça kolay. Özellikle ucuz uçak bileti almanın eskiye göre daha da kolaylaşmasıyla beraber, bir yerden bir yere gitmek için fazla düşünmeye gerek kalmadı.

Türkiye’den vize istemeyen ülkeler de bu açıdan en kolay seyahat edilebilecek yurt dışı rotalar arasında. Umuma Mahsus Pasaport ile yani Bordo Pasaport ile vizesiz seyahat edebileceğimiz çok sayıda ülke var. En az 6 ay geçerli ve bir sayfası boş bir pasaportunuz olmalıdır ancak geçerlilik süresinin en az 1 yıl olmasını tavsiye ederiz.

umuma mahsus

Sınır kapılarında vize alınabilen ülkeler

8 Ekim 2017 Tarihli Güncel Liste:

Azerbaycan (Bakü), Birleşik Arap Emirlikleri (Transit), Bahreyn, Bangladeş, Bhutan, Burkina Faso (75 €), Burundi, Cape Verde, Cibuti, Doğu Timor, Dominik Cumhuriyeti, Ermenistan (Resmi, hizmet ve diplomatik pasaport vizeye tabidir), Endonezya (25$), Gana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Irak, Kamboçya (30$), Katar (Alanda vize), Komor Adaları, Madagaskar, Mali, Mozambik, Nepal (25$), Ruanda (3 gün transit), Samoa (34$), Sri Lanka (25$), Sudan (100$), Şeyseller, Tanzanya (50$), Togo, Tonga, Uganda, Umman, Zambiya (50$), Zimbabwe (Victoria Falls sınırında 100$).

Vizesiz ülkeler 

Andorra, Antigua-Barbuda, Arjantin, Arnavutluk, Bahamalar, Bahreyn (Sınırda 14 Gün), Barbados, Belarus, Belize, Bolivya, Bosna Hersek, Brezilya, Britanya Virjin Adaları, Botswana, Cook Adaları, Dominik Cumhuriyeti, Doğu Timor, Ekvador, El Salvador, Endonezya, Ermenistan, Fas, Fiji, Filipinler, Filistin, Gambiya, Guatemala, Gürcistan, Güney Afrika Cumhuriyeti, Haiti, Honduras, Hong Kong, Irak, İran, Jamaika, Japonya, Kamboçya, Kamerun, Karadağ, Kazakistan, Kenya (e-vize şart), Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kolombiya, Güney Kore, Kosova, Kosta Rika, Kuveyt, Libya, Lübnan, Makau Özel İdare Bölgesi, Makedonya, Maldivler, Malezya, Meksika (sadece uçakla gidişler için geçerli e-vize), Moldova, Mauritus, Moğolistan, Mozambik, Nikaragua, Niue, Palau Cumhuriyeti, Panama, Palau, Paraguay, Peru, Ruanda, Samoa, Saint Vincent ve Grenadinler Adaları, Saint Kitts ve Nevis Adaları, Saint Lucia, Singapur, San Marino, Santa Lucia, Sırbistan, Sudan, Sri Lanka (e-vize), Swaziland, St. Vincent-Grenadines, Suriye, Şili, Şeyseller, Tacikistan, Tanzanya, Tayland, Tayvan, Trinidad ve Tobago, Tunus, Turks ve Caicos Adaları, Tuvalu, Ukrayna, Umman, Uruguay, Ürdün, Vanuatu, Venezuela, Vatikan, Zambiya.

Vizesiz seyahat edilen ülkelere pasaport ile giriş yapmak mümkün.  Gürcistan ve KKTC ye TC Nüfus Cüzdanı ve yeni kimlik kartları ile pasaportsuz girilebilir. Vize uygulamaları ile ilgili güncel bilgiler için Dışişleri Bakanlığı’nın sayfasını kontrol etmek gerekiyor.

Yeşil Pasaporta Vize İstemeyen Ülkeler İçin Tıklayınız

Gri Pasaporta Vize İstemeyen Ülkeler İçin Tıklayınız

Transit Vize İsteyen Ülkeler İçin Tıklayınız

Pasaport başvurusu yapmak ve pasaport çeşitleri hakkında bilgi almak için TIKLAYINIZ

Reklamlar
  1. […] Bordo (Umuma Mahsus) Pasaporta Vize İstemeyen Ülkeler İçin Tıklayınız […]

  2. […] Örneğin; vizesiz ülkelerden biri olan Brezilya‘ya giderken, İspanya aktarmalı uçak bileti aldın ve hiç vize başvurusu yapmadan yola çıktın. İspanya Türkiye’den transit vize isteyen bir ülkedir ve ülkeye giriş yapmasan bile hava alanından geçiş yapmana izin vermez ve seni Türkiye’ye iade eder. […]

  3. […] Bordo (Umuma Mahsus) Pasaporta Vize İstemeyen Ülkeler İçin Tıklayınız […]

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: