Gürkut Gürsoy

Devlet Başkanları ve Karikatürler

In Aleksandar Vucic, Corax, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyet Gazetesi, Dnevni List Danas, Karikatür, Musa Kart, Radio Free Europe, Radio Slobodna Evropa, Recep Tayyip Erdoğan, Srebrenista, Sırbistan Devlet Başkanı, Uncategorized on Ekim 12, 2017 at 1:50 pm

Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın Sırbistan ziyareti esnasında Radio Slobodna Evropa’da (Rfe/Rl) yayınlanan bir Predrag Koraksić karikatürü üzerine bu yazıyı yazmaya karar verdim. Öncelikle bu ağırlıklı olarak bir bilgilendirme yazısıdır. Esasa ilişkin çokça bilgi azca yorum içerir!

İlk olarak bu karikatürün Türkiye’de görülüp görülmediğine bakalım. Hayır görmemişler. Ya da görmezden gelmişler!

Bu karikatürü politik çizimleri ile tanınan, 2004 yılında Fransızların Légion d’honneur  ödülü verdiği dünyaca ünlü karikatürist Koraksić (Corax) çizmiştir. Corax imzalı bu karikatür, Koraksić’in çizimlerine sıklıkla yer veren ve günlük olarak çıkan gazete Danas‘ta değil Radio Slobodna Evropa web sitesinde yayınlanmıştır. Aslında RSE çok takip edilen bir medya kuruluşu değil. Hatta Türkiye’de hiç bilinmiyor diyebiliriz. Balkanlarda ve Rusya’da takip edilen bir haber portalı demek daha isabetli. Asya ülkeleri ve Ortadoğu’da da az çok biliniyor ve takipçileri var. RSE geçtiğimiz günlerde Rusya’da devlet tarafından yöneltilen sert eleştirilerin hedefi oldu; Amerika’nın sözcülüğünü yaptığı, tarafsız olmadığı gerekçesiyle sert bir dille uyarıldı. İşte o Radio Slobodna Evropa dün (11.10) Cumhurbaşkanımız Erdoğan, Sırbistan Devlet Başkanı Vucic ile birlikte, Novi Pazar’da halka seslenirlerken bu karikatürü yayınladı:corax

Corax’ın çizimlerini takip eden bir arkadaşım “Erdoğan’ın taşıdığı Türk bayrağı olsa bile bence burada kan damlaları olarak çizilen kısım Türkiye’nin Güneydoğu sınırını anlatıyor” dedi. Koraksić’in, güneydoğusu ve sınırlarının ötesi kanayan bir Türkiye’yi sırtlayıp Balkanlara getiren Erdoğan’ı çizdiğini, esas olarak ise onu kucaklayan Vucic’i eleştirmek için böyle yorumlamış olabileceğini söyledi. En doğrusu bunu doğrudan Koraksic’e sormak. Neticede bizim ülkemizde çoğunluk tarafından hakaret olarak değerlendirilecek ve onlarca farklı şekilde küfredilerek tepki gösterilecek olsa bile çizerine sormak en doğrusu.

Predrag Koraksić karikatürlerinde sıklıkla Sırbistan Devlet Başkanı Aleksandar Vucic’i çiziyor. Çok sert şekilde Vucic’i ve politikalarını eleştiriyor. Sırbistan’da Vucic karşıtı cephenin en sevdiği isimlerin başında geliyor Corax.

 

Ülkemizde Cumhuriyet Gazetesi çizeri Musa Kart’ın, Cumhurbaşkanımız Erdoğan tarafından dava edildiği üstteki iki karikatürü hatırlayalım. Corax’ın Sırbistan’da çizdiği karikatürlerin benzerini Türkiye’de bir karikatürist, Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ı resmederek çizse 1923-2017 arasında kurulmuş kurulmamış, faaliyette olan olmayan tüm örgütlere üyelik suçlamasıyla tutuklanmış ve hapsedilmiş olurdu büyük ihtimalle*.

Predrag Koraksic’in çizdiği karikatürlerin bazılarını aşağıda görebilirsiniz. [Mobil sürümlerde masa üstü sitesine geçerek karikatürlerin altındaki yorumları okuyabilirsiniz.)

Predrag Koraksic:

Nazilere karşı direnen Partizan hareketinin liderlerinden olan babası ikinci dünya savaşı sırasında Sırp milliyetçileri (çetnikler) tarafından öldürülen 83 yaşındaki Predrag Koraksic, yani Corax, 1950’den beri politik karikatürler çiziyor.  Corax, çalıştığı bağımsız gazete Borba’nın dönemin Sırbistan hükümeti tarafından kapatılması sonrasında halen çalıştığı Danas’ta çizmeye başladı.

Aleksandar Vuçiç:

Sırbistan Devlet Başkanı Vucic ise Yugoslavya iç savaşı esnasında Radikal Sırp Milliyetçilerle birlikte hareket eden bir gençti. Milosevic döneminde Sırp Milliyetçisi olan Vuçiç, Srebrenista katliamı zamanında meclis üyesiydi ve katliamın ardından “Bir Sırp öldürürseniz, 100 Müslümanı öldürürüz” sözünü söylemişti. Sonradan bundan pişmanlık duyduğunu, geçmişiyle hesaplaşmaktan çekinmediğini ve fikirlerinin değiştiğini ifade edip 2008’de nispeten ılımlı bir siyaset yürüten Sırp İlerleme Partisi’ni kurdu. Yükselişi çok hızlı oldu. 2015 yılında Başbakan olarak gittiği Srebrenista’da, katliamda öldürülen Bosnalıların anmasında, sert protestoların hedefi oldu ve taşlı saldırıya uğradı. Alandan ayrılmak zorunda kaldı. 47 yaşındaki Aleksandar Vuçiç, Rusya ile Avrupa arasında denge kurmaya çalışmasıyla tanınıyor. Muhalefet tarafından otoriter eğilimleri olmakla suçlanıyor. Vuçiç, son yıllarda özellikle Bosna ile uzlaşma çağrıları yapıyor fakat Bosna Hersek’de bulunan Sırp Cumhuriyeti Başkanı Dodik’in milliyetçi ve gerilim yaratan çıkışlarına çok müdahale etmiyor. Vucic, Başbakanlıktan sonra 2 Nisan 2017’de Devlet Başkanı seçildi. İlk turda %50’nin üzerinde oy alırken en yakın rakibi %15 oy aldı. Bu farka rağmen hile yapmakla, oy çalmakla ve sahte oylarla bu sonuca ulaşmakla itham edildi. Yaklaşık iki ay boyunca neredeyse her gün “Diktatör Vucic” denilerek parlamento ve ulusal sarayın önünde protesto edildi.

*Yazıda geçen bu yoruma kaynak Türkiye’de yayınlanan mizah dergilerinde çizilen karikatürlere yönelik soruşturmalar, süren davalar ve kesinleşmiş yargı kararlarıdır.

Not: Konunun esası karikatür olduğu için dün DW News’in paylaştığı Türkiye ve Rusya arasındaki Tarım Ürünleri Gerginliği temalı bu karikatürü görmeden geçmeyelim… Domatesle çok ince görmüşler. Putin-Erdoğan

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: